مدالیته RF2019-08-21T12:26:51+00:00

RF Therapy

RF یک روش زیبایی است که از انرژی رادیوفرکانسی برای لاغری و جوان‌سازی استفاده می‌کند. هدف در این روش، القای Thermal Damage برای تحریک انقباض کلاژن و در نتیجه تشکیل کلاژن جدید در لایه‌های پوستی و بافت زیرپوستی جهت کاهش ظهور خطوط ریز و افتادگی پوست می‌باشد. روش RF همچنین موجب آپوپتوز سلول‌های چربی و در نتیجه کاهش لایه‌های چربی در ناحیۀ درمانی مورد نظر می‌شود.

تولید گرما داخل بافت

دستگاه‌های RF، در یک محدودۀ فرکانسی از RF (300 کیلوهرتز تا 3 مگاهرتز) جریان الکترومغناطیسی تولید می‌کنند. یک جریان وقتی شکل می‌گیرد که ذرات باردار درون یک بافت بسته جاری شوند. هنگامی که جریان به بافت اعمال می‌شود، با مقاومت روبه‌رو می‌شود که یک ویژگی ذاتی از نوع بافت است و به آن امپدانس نیز می‌گویند. این فرآیند سبب تولید گرما می‌شود و جریان الکتریکی به انرژی حرارتی تبدیل می‌شود. این گرما موجب انقباض کلاژن، واکنش التهابی و انقباض سپتوم فیبری در لایۀ درمیس (لایۀ میانی پوست) می‌شود.

جریان متناوب فرکانس بالا در مقابل جریان مستقیم

سلول­ها حاوی یون­های منفی و مثبت هستند. زمانی که یک جریان  DC‌به سلول اعمال می­شود، یون­های منفی به سمت قطب مثبت و یون­های مثبت به سمت قطب منفی حرکت می­کنند و تا پایان تحریک آن­جا باقی می­مانند. اما اگر پلاریتۀ جریان، با فرکانس بالایی در محدودۀ RF به طور متناوب عوض ­شود، یون­ها با سرعت زیاد به صورت رفت و برگشتی بین الکترودها جابه­جا می­شوند که به این اتفاق، آشفتگی یونی (Ionic Agitation) گفته می­شود. انرژی جنبشی ناشی از این حرکت سریع یونی، باعث تولید حرارت در بافت خواهد شد.

تکنیک اعمال جریان

در این دستگاه‌ برای اعمال جریان الکتریکی RF از چهار تکنیک Monopolar، Bipolar،  Threepolar و Sixpolar استفاده می‌شود. در تکنیک Monopolar، یک الکترود که در مقایسه با الکترود دیگر ابعاد نسبتاً کوچکتری دارد و به الکترود فعال (Active Electrode) موسوم است، در موضع درمان قرار می‌گیرد و الکترود دیگر که یک الکترود صفحه‌ای نسبتاً بزرگتر است و به الکترود غیرفعال موسوم است (Passive Electrode)، در ناحیه‌ای معمولاً کمی دورتر از موضع درمان قرار می‌گیرد.

در تکنیک Bipolar، دو الکترود کوچک در فاصلۀ بسیار کمی از هم در موضع درمان قرار می‌گیرند، بدین ترتیب جریان الکتریکی از مسیری داخل بافت، از محل یک الکترود به سمت الکترود دیگر حرکت می‌کند تا مسیر جریان بسته شود. جریانی عبوری از بافت در این روش در مقایسه با تکنیک Monopolar، سطحی¬تر‌ و موضعی‌تر است.

مدهای خازنی و مقاومتی

بدن انسان معادل با یک مدار الکتریکی متشکل از مقاومت و خازن موازی است. شار جریان عبوری از این مقاومت و خازن، تابعی از فرکانس است.
در مد خازنی، جریان RF فرکانس مناسبی دارد که موجب تأثیر بیش‌تر روی بافت‌هایی با مقاومت اهمی کم‌تر، مانند ماهیچه‌ها، پوست و چربی می‌شود. در مد مقاومتی، جریان RF فرکانسی پایین‌تر از فرکانس خازنی دارد. این فرکانس تأثیر بیش‌تری روی بافت‌هایی با مقاومت اهمی بالاتر، مانند غضروف، استخوان و تاندون‌های بزرگ دارد.

دمای مؤثر

انقباض کلاژن‌ها به زمان و دما بستگی دارد و در ترکیبات گوناگونی از زمان- دما رخ می‌دهد. اظهار شده است که برای زمان‌های در حد میلی‌ثانیه (مدت زمان قرار گرفتن در معرض امواج RF)، انقباض کلاژن در دماهای بالای °C85 رخ می‌دهد؛ در حالی که برای زمان‌های در حد چندین ثانیه، انقباض در دمای بین °C60 تا °C65 رخ خواهد داد. در طول درمان، پوست به آرامی تا آستانۀ درد بیمار (°C40 تا °C44) گرم می‌شود و پیش از آن‌که درمانگر به سمت ناحیۀ درمانی بعدی حرکت کند، به مدت تقریباً 2 دقیقه در این محدوده دما نگه داشته می‌شود. همچنین، گرما موجب آسیب حرارتی بافت چربی اطراف و سپتوم بافت همبندی می‌شود که تا عمق 3 میلی‌متر نفوذ می‌کند. انعقاد سپتوم فیبروز چربی و تبخیر هنگامی آغاز می‌شود که دمای بافت به °C90 تا °C100 برسد و بسیار محتمل است که مرتبط با جوشیدن آب آدیپوسیت (سلول‌های چربی) باشد.

عمق نفوذ

دستگاه‌های زیبایی RF بسته به نوع الکترود (تک‌قطبی، دوقطبی یا چندقطبی)، عمق نفوذهای متفاوتی دارند. عمق نفوذ RF تابعی معکوس از فرکانس آن می‌باشد. یعنی در فرکانس‌های پایین‌تر، عمق نفوذ بیش‌تر و در فرکانس‌های بالاتر، عمق نفوذ کم‌تر خواهد بود؛ گرچه، امکان تغییر عمق نفوذ درمان با تغییر هندسۀ الکترود، مقدار توان انتقالی و مدت زمان درمان وجود دارد.
روش القایی (تک‌قطبی خازنی یا مقاومتی) از یک الکترود فعال و یک الکترود غیرفعال استفاده می‌کند که الکترود غیرفعال به عنوان الکترود زمین عمل می‌کند. توان از طریق یک نقطه تماس به بافت منتقل می‌شود که عمق نفوذ جریان تولید شده را افزایش می‌دهد. در روش خازنی (الکترود دوقطبی، سه‌قطبی یا چندقطبی)، انرژی بین دو الکترود که در فاصلۀ کوتاهی از یک‌دیگر قرار دارند، تناوب می‌کند. در روش‌های سه‌قطبی و چندقطبی، انرژی دوقطبی در هر لحظه بین قطب‌های متفاوت سوئیچ می‌کند. این انرژی در محل درمان متمرکز می‌شود و عمق نفوذ آن برابر با نصف فاصلۀ دو الکترود است.
تکنولوژی نفوذ عمیق برای درمان شرایطی استفاده می‌شود که توسط بی‌نظمی‌های سپتوم فیبروز در لایۀ درم پوست ایجاد شده است، به خصوص سلولیت.

کاربرد سیستم های رادیو فرکانسی در پوست و زیبایی

  •  گروه اول: کاربردهایی که هدف آنها درمان سلولیت، کاستن چربی ها، و ایجاد تناسب اندام است به عبارت دیگر، درمان مشکلاتی که منشا آنها بیشتر در لایه های عمقی پوست است.

  • گروه دوم: کاربردهایی که رفع و یا کاهش علایم حاصل از پدیده aging را موجب می شود. یعنی درمان علائم اجتناب ناپذیر حاصل از افزایش سن که منشا بیشتر آن ها در لایه های سطحی پوست است.